пошук:  

>> Білецький Володимир Стефанович: Ми йдемо! Нариси з iсторiї Донецького обласного Товариства української мови iм. Т.Г.Шевченка - першої масової нацiонально-демократичної громадської органiзацiї Донеччини / 01.html

Текст-індекс >>

Авторська сторінка
Опублікував:  biletskv

 

Глава 1
ТОВАРИСТВО УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ДОНЕЧЧИНІ -- 1988-1996

Iсторiя‚ яку ми розпочинаємо розповiдати‚ без сумнiву‚ неординарна. Iї учасники i творцi - нашi земляки, донеччани, бiльше того - нашi з вами сучасники. Отже...

Отже, все почалося восени 1988 року. Без сумнiву‚ кожен з нас, на той час громадянин СРСР, вiдчував: щось скоро станеться... Горбачовська “перебудова” тихо вмирала, так i не народивши нiчого суттєвого. Iдея реформувати радянське суспiльство “згори” не спрацювала, бо самi верхи не хотiли(та вже й не могли) “перебудовуватися”. I тодi завирували низи. Особливо яскраво це вiдбувалося в “больових” точках iмперiї, де -- з одного боку‚ накладалися економiчнi i нацiональнi негаразди, а з iншого - люди “визрiли” до спротиву системi. Прибалтика, Захiдна Україна, Київ, Донбас, Кузбас, Кавказ - ось де суспiльна i нацiональна напруга, невдоволення iснуючим станом справ досягли межi ще до початку останнього десятилiття ХХ ст.

Чи були корiннi‚ мiсцевi причини створення української нацiональної органiзацiї, яка б стала на захист української культури, мови на Донбасi -- Без сумнiву‚ були. На жаль, частина їх зберiгається й до сьогоднi. Судiть самi - вражаюча диспропорцiя мiж нацiональним складом(51% українцiв, 43% росiян) i можливостями розвитку нацiональної мови i культури(тiльки близько 3% учнiв шкiл навчалися українською, з вузiв вона практично витiснена, спiввiдношення накладу україномовних та росiйськомовних регiональних газет складало 1/28, на всю Донеччину - лише один напiвукраїнський театр в Донецьку, українських немає взагалi... - чи варто продовжувати?). Все це не вiдповiдало запитам не тiльки iнтелiгенцiї, але, по сутi, й широкого загалу донеччан, попри наявнi успiхи полiтики Москви у “злиттi нацiй”, тотальній русифікації й етноцидi, практику якого однозначно засудило мiжнародне спiвтовариство, ООН, бо цi дiї завдають глобальної шкоди розвитковi цивiлiзацiї взагалi.

Як же постала перша масова нацiонально-демократична українська органiзацiя - Товариство української мови - на Донеччнинi? Як це було?

 
Навіґація по серверу:   головна сторінка «нотатника» · бібліотека Vesna.org.ua
 
Універсальна перекладачка для будь-яких пар мов
Тут спілкуються про літературу
Rambler's Top100 Тлумачний словник: англійсько-білорусько-польсько-російсько-український

Віртуальна Русь, 2005-2011
Пишіть, якщо що...