пошук:  

>> Штилвелд Веле: Розкриття генома

У розділах: [Бiологiя]

Авторська сторінка
Опублікував:  shtylveldw

 

 

Веле Штилвелд, науковий оглядач

Геном людства "під ковпаком" у кон'юнктурних учених – покірних слуг транснаціональних корпорацій, але щирі вчені залишають людству останній шанс на порятунок від генного виродження.НАУКА – ТА Ж РЕЛІГІЯ

Якось нинішній президент Сполучених Штатів Америки Джордж Буш, молодший сказав: "Ми вивчаємо "мову" життя, що створив Бог". А великий Альберт Ейнштейн помітив: "Серед кращих розумів наукового світу рідко зустрінеш того, хто не відчував би певних релігійних почуттів... Ця релігійність полягає в захопленому поклонінні перед гармонією законів природи, – гармонією, що свідчить про такий розум, перед яким меркнуть усі досягнення наукової думки".

Фахівець з молекулярної біології Френсіс Коллінз, один із учених, що почали рішучий наступ на таємниці генома, додав: "Я вважаю, нерозумно шукати в релігії ключ до розшифровки генома людини, так само як науковими методами намагатися осягти надприродне. Але на такі основні питання, як "у чому зміст нашого існування?" і "чому людина має потребу в духовному?", наука, по-моєму, відповісти не в силах. Усілякі марновірства з'являються і зникають. Але віра у вищі сили залишається. Виходить, вона має під собою підставу". І ще вчений додав: "Дізнаючись про геном людини щось нове, я щоразу відчуваю певний благоговійний трепет перед таїнством життя і вигукую про себе: "Подумати тільки, адже колись про це знав лише Бог!"

Стосовно до нашого дослідження підійде і цитата відомого біохіміка Дуейн Т. Гіша: "Коли ми глибше проникнемо в таємниці генома людини, нам ще в більшій мері відкриється його складність і взаємозв'язок всіх елементів. Ми зрозуміємо, що виник він з волі розумного творця, розумної сили".

А його колега, учений Аллан Сандаж сказав з цього приводу наступне: "На питання, як мені жити, я не шукаю відповіді в довіднику з біології". Тим більше, що сьогоднішні довідники швидко застарівають. Наука воістину рухається семимильними кроками, але без МОРАЛЬНОГО, ДУХОВНОГО БАЗИСУ, вона може завести нас і обов'язково заведе в безодню.ВИНАЙДЕНИЙ ЕЛЕКСИР ЩАСТЯ ДЛЯ ЖІНОК

Як відомо, геном – це скарбниця генів, що передається кожній конкретній людині спадково. У цю комору і потрапили вчені на стику тисячоріч.

І для початку американські вчені селекціонували... вічно худу мишу. Виведена порода гризунів харчується жирною і висококалорійною їжею, не додаючи при цьому у вазі і не хворіючи діабетом. Гризуни-мутанти з'явилися на світ в результаті дослідів, проведених групою дослідників під проводом Джеймса Нтамбі з університету Вісконсін-Медісон, США. В організмі тварин відсутній ген SCD-1, що продукує фермент SCD. Цей фермент необхідний для виробництва жирних кислот, що потім залишаються в жировій тканині.

"Ми створили всі умови, щоб миші, позбавлені цього гена, потовстішали, але їхня вага залишилася на рівні, не зважаючи на харчування з 15% вмістом жиру. Такою їжею годували гризунів кілька тижнів, але жир вони так і не накопичили", — розповів професор.

Учені мають у своєму розпорядженні доказ того, що піддослідні миші спалюють зайву вагу. За словами Нтамбі, захист від ожиріння полягає в збільшеній витраті енергії і споживанні кисню. Відсутність гена в організмі гризунів має і побічні ефекти, зокрема, з віком у них з'являються захворювання шкіри й очей. Але як показало рівнобіжне дослідження, при зниженні змісту ферменту SCD у два рази в мутантів проблем зі здоров'ям не виникало. Професор думає, що завдяки цьому відкриттю будуть розроблені препарати, здатні притамувати вироблення жирних кислот під впливом гена SCD-1. Вони можуть запобігти ожирінню не тільки в мишей, але й у людей.

Але поки усе більше дієтологів доходять висновку у корені суперечному уявленню про смачну і здорову їжу, що усталились за останні 25 років. На їхню думку, жир, можливо, не так вже і шкідливий, як здавалося раніше.

Відомий американський дієтолог Роберт Аткінс (згадайте, як піклуються про дієту громадяни його країни!) уже давно виступав проти споживання вуглеводів, закликаючи замінити їх у раціоні на жири. Як стверджує Аткінс, до збільшення ваги призводять саме вуглеводи в борошняній їжі, а також цукор із фруктових соків. І до його думки починають прислухатися все частіше. Принаймні, у медиків зароджуються сумніви, підтверджені і результатами досліджень.

Нещодавно голова відділення харчування в Гарвардській школі суспільного здоров'я Уолтер Уїллет завершив цілу серію досліджень у цій галузі, після чого заявив, що результати його пошуків суперечать заявам про однозначну шкоду жиру. Правий Аткінс чи ні, – покаже час, однак прихильники вуглеводної дієти, які останнім часом задавали тон у дебатах про корисну і шкідливу їжу, теж не можуть похвалитися тим, що їхні рекомендації зупинили епідемію повноти в США. Число страждаючих зайвою вагою людей в Америці стало стрімко рости з початку 1980-х років, – саме тоді набирала популярність догма про корисність їжі з низьким вмістом жиру і підвищеним змістом вуглеводів.

Суміш же жиру і цукру в звичайному шоколаді стала дійсним "еліксиром щастя" для жінок. Саме ця суміш сприяє виробленню в мозку серотоніну, що заспокоює, і ендорфіну, що робить жінок щасливими і жвавішими. Крім того, тонус і настрій піднімають сполуки, що містяться в шоколаді (чи навіть у какао), фенілетиламін і теобромін. Вони ж, до того ж, збільшують сексуальну привабливість. На думку вчених, виглядає все просто: жирових клітин у жінок більше, ніж у чоловіків, і вони почувають тягу до висококалорійної їжі, що підтримує ці клітини. Крім того, жінки люблять і ті відчуття, які спричинює шоколад.

"Він наповняє силоміць тіло і мозок більше, ніж будь-яка інша їжа. Саме тому ми їмо шоколад, коли почуваємо дискомфорт", – говорить Дебора Ватерхауз. Її дослідження показали, що бажання з'їсти шоколад у жінок зростає під час стресу, депресій, при порушенні сну та перед менструаціями.

А в результаті останніх досліджень групи вчених з Інституту нейрофізіології в Сан-Дієго, США, що піддала ретельному аналізу какао-порошок – основну складову шоколаду, – були виявлені три хімічні сполуки, які за своїм складом і механізмом впливу на певні ділянки мозку цілком ідентичні впливу... коноплі.ПАРАД ГЕНІВ

Ірландські вчені-генетики заявили про те, що їм удалося виділити ГЕН, ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ЗА ПІДВИЩЕННЯ КРОВ'ЯНОГО ТИСКУ. Як повідомили дослідники, відкриття цього гена приведе до повного перегляду підходів до розробок в галузі курсу лікування пацієнтів з цією проблемою, кількість яких останнім часом різко збільшилася практично у всіх індустріально розвинутих країнах.

На думку генетиків, вивчення особливостей функціонування цього гена дозволить також активізувати створення нових лікарських препаратів, що знижують ризик серцевих приступів, характерних для людей з підвищеним тиском.

Первісна розшифровка двадцять першої хромосоми людини, яка відповідає за РОЗВИТОК ДЕЯКИХ ВИДІВ РАКУ і СИНДРОМУ ДАУНА, була опублікована два роки тому. У ній нарахували 127 генів. Очікувалося, що будуть виявлені ще 89. А виявилося їх на 19 більше. Це встановили дослідники з Університету Женеви, Швейцарія й Інституту Людвіга з дослідження раку. А всього, на їхню думку, У ЛЮДСЬКОМУ ГЕНОМІ ВІД 21 000 ДО 100 000 ГЕНІВ!

Вченим удалося виявити ген, здатний практично в два рази збільшити ризик захворювання раком грудей (от де інформація від Сатани!). На їхню думку, саме "на совісті" гена СНК2 лежить відповідальність за небезпеку виникнення страшної хвороби. Близько 1% усіх жінок і чоловіків мають "бракований" ген, що є причиною прояву ракового утворення в кожного шостого його власника.

При цьому дослідники відзначають, що наявність самого гена СНК2 у людини не означає обов'язкового розвитку раку грудей. На їхню думку, сприяти цьому процесу можуть два інших гени BRCA1 і BRCA2. Носії цих генів мають 85-процентну імовірність захворіти на смертельну хворобу. Британські і нідерландські учені вивчили більш тисячі історій хвороб пацієнтів, що страждають раком грудей і випадки захворювання, які наявні у родині, але не успадкували гени BRCA1 і BRCA2. Порівнявши отримані дані з показниками власників здорових генів, медики "вийшли" на СНК2.

Майкл Страттон з Лондонського інституту дослідження раку відзначив, що СНК2 збільшує імовірність захворювання раком грудей в чоловіків. "Тому ми усім рекомендуємо пройти тест на наявність СНК2", – додав учений.

Виявилось, що і лунатизм пов'язаний зі специфічними змінами деяких генів, як установили вчені США. Активізація цих генів і викликає в хворих стан, що не дозволяє їм пробудитися від сну, коли вони ходять по ночах.НАЙБЛИЖЧІ ПЕРСПЕКТИВИ ГЕННОЇ ІНЖЕНЕРІЇ

За повідомленням англійської газети "Гардіан" на науковій конференції в Королівському науковому суспільстві Единбурга, Великобританія вчені прийшли до висновку, що еволюція людини як біологічного виду завершилася: людство досягло піку свого розвитку, і ніякі зміни надалі відбуватися не можуть.

Фахівці вважають, що оскільки сам процес еволюції заснований на властивостях генів викликати зміни живого організму для пристосування до навколишнього середовища, людина перестала розвиватися, тому що в значній мірі втратила залежність від біосфери, а в деяких випадках навіть змінює її для створення сприятливих умов життя.

У першу чергу це стосується західної цивілізації, де практично кожен житель забезпечений достатнім харчуванням, ефективною медициною і засобами гігієни. У тих, що розвиваються, і найбідніших країнах такого захисту немає, і там якісь еволюційні процеси можуть продовжуватися.

А тим часом, виключні права на гени полінезійських аборигенів народу Тонга придбала австралійська біотехнологічна корпорація "Otogen". Народ чисельністю 110 тис. осіб став першим подібним придбанням корпорації, і відтепер тільки вона може на законних підставах вести генетичні дослідження серед тубільців. Однак, як передає Ассошіейтед Пресс, плани "Otogen" йдуть набагато далі: вона має намір скупити генетичний матеріал усіх народів, що населяють Полінезію.

Справа в тім, що ДНК полінезійців являє особливу цінність для біотехнологів завдяки багатовіковій генетичній ізоляції від іншого населення Землі, що дозволила їм створити порівняно "чистий" етнос. "Otogen" має намір використовувати гени полінезійців для пошуку ліків від цілого ряду хвороб.

Якщо на основі ДНК народу Тонга удасться розробити діючі лікарські препарати, Австралія буде одержувати частину виторгу від їхнього продажу, але самі аборигени не одержать нічого, тому що їх навіть не довели до відома про угоду.

Коментуючи ці й інші численні повідомлення, член-кореспондент НАН України, доктор біологічних наук Станіслав Малюта вважає, що "списувати" людей з "генетичної карти" планети немає ніяких підстав. Відомо, що жоден біологічний вид не припиняє свого розвитку, поки не вимре (обростаючи, у тому числі, і малокорисними, а то й "шкідливими" генами – В. Ш.)

"Людина не втратила властивості мінятися, і надалі збереже свої пристосувальні реакції", – завірив Станіслав Станіславович.

От що говорить американський мікробіолог, глава фармацевтичної фірми "HUMAN GENOME SCIENCE" доктор Вільям Хасельтайн:

"Гени раку і різні антитіла самі по собі складають органічну "частину" людського тіла. Чому б цим не скористатися – для ремонту і постійного відновлення нас самих?.. Ліки, що є нічим іншим, як частиною нашого тіла, існують уже сьогодні. Наприклад, інсулін, малюсінька складова людського організму, яка виробляється життєдіяльністю гена... Зайве підтвердження того, що на рівні генів і білків люди "взаємозамінні"... Перші партії генетичних ліків можна чекати через два-три роки. Через десять років вони візьмуть на себе вже 15% нашої фармацевтики. Через двадцять – замінять як мінімум половину всіх теперішніх ліків".

А поки...

Стокгольмські генетики, Швеція, усунули дефект, що вважається основною причиною злоякісного ушкодження клітин. Справа в тім, що є ген, який зупиняє поділ "нездорових" клітин. Якщо він "ламається", виникає хвороба. Учені Каролінгського інституту зуміли його "полагодити". Свій препарат вони випробували на мишах, і в тих припинився ріст пухлин кісткової тканини.

Англійські лікарі вилікували півторарічного хлопчика від уродженого імунодефіциту, викликаного мутацією єдиного гена. Через це захворювання Ріс Еванс постійно перебував в стерильній камері – у його крові було забагато лейкоцитів, і будь-яка інфекція могла стати смертельною.

У лондонській дитячій лікарні на Грейт-Ормонд-Стріт з кісткового мозку хлопчика витягли стовбурні клітини, замінили в них дефектний ген нормальним, потім розмножили модифікаційні клітини і підсадили на колишнє місце. Незабаром у кістковому мозку Ріса почали дозрівати лейкоцити.

Зараз хлопчик здоровий. Цей метод генної терапії уродженого імунодефіциту розробили і вперше застосували в 1999 році паризькі лікарі з Некерівської лікарні, Франція, де зроблено вже дев'ять подібних операцій.ГЕН-СЕРЦЕЇД

1 листопада 1995 року в Лейк-Плесіді, США під час тренування знепритомнів відомий російський фігурист, чемпіон двох Олімпіад Сергій Гриньков. Він помер через годину в одній з міських клінік, діагноз – атеросклероз судин серця. Спортсмену ледь виповнилося 28 років. Знаменитий фігурист не курив, не страждав від діабету, підвищеного рівня холестерину чи високого кров'яного тиску. Як виявилося, росіянина убив ген. У хромосомах Гринькова було виявлено ген, названий Р1А2. Саме він звів з життя хокеїста московського ЦСКА 21-річного Олександра Осадчого, 28-річного німецького футболіста з клуба "Юрдіген" Акселя Юптнера, п'ятикратного чемпіона Німеччини з фігурного катання 29-річного Хайко Фішера, 39-річну австрійську футбольну знаменитість Бруно Пеццая і багатьох, багатьох інших, чиє спортивне і творче життя перервалося в розквіті сил.

На підставі досліджень, проведених британськими вченими під проводом доктора Паскаля Голдшмідта на інших пацієнтах, удалося з'ясувати, що ген Р1А2 несуть у собі 20% усіх людей і ризик одержати атеросклероз у ранньому віці загрожує п'ятій частині населення Землі. Причому населення чоловічого, адже жінки хворіють на атеросклероз у десять разів менше.

Сьогодні в тій же Великобританії вчені створюють препарат, який блокує дію злощасного гена. Так само вчені працюють над вивченням ще 83 генів, що приблизно відповідають за стан кровоносних судин і дії механізмів, що згортають кров, за рахунок яких у судинах утворюються тромби. Дослідження, мабуть, протривають не один рік. Але як стверджує український професор Олександр Давидович Яновський, що багато років проробив у Київському інституті кардіології ім. М. Д. Стражеско й в Українській академії наук: "Перші натяки на генетичну природу атеросклерозу з'явилися біля двадцяти років тому і, зокрема, такі дослідження в Україні проводилися у Львові... Виявлення гена Р1А2 та інших, пов'язаних зі станом судин і внутрісудинним згортанням крові вселяють оптимізм медикам, що займаються цією проблемою. До речі, утворення нових генів у зв'язку з мутацією дуже проблематично, на що вказують сучасні дослідження американських авторів".Вивчення людського генома в усьому цивілізованому світі продовжується. І дуже можливо, що ці дослідження принесуть усім нам не тільки плоди Добра, але і Зла. І тому творцям генетичних ліків буде потрібно сім разів відміряти, ніж раз і назавжди безповоротно змінити кодову інформацію, закладену в нас матінкою-Природою (?), братами-космітами (?!), Богом (?!!)...

 
Навіґація по серверу:   головна сторінка «нотатника» · бібліотека Vesna.org.ua
 
Універсальна перекладачка для будь-яких пар мов
Тут спілкуються про літературу
Rambler's Top100 Тлумачний словник: англійсько-білорусько-польсько-російсько-український

Віртуальна Русь, 2005-2011
Пишіть, якщо що...